A Katalán Műszaki Egyetem (UPC) és a Barcelonai Építészeti Iskola diákjai bioklimatikus napházat terveznek és építenek.
Az épület jelentősen kevesebb energiát használ egy hagyományos épületnél, s azt is megújuló energiából, maga állítja elő. (A épület az angol alacsony=low kifejezésből kapta fantázianevét – LOW3 – alacsony energiaigény+alacsony környezeti hatás+alacsony költség.)
A tervezés és építés minden lépésében kiemelten figyelnek a három tényező szem előtt tartására, vagyis az energiatakarékosságra, a lehető legkisebb ökológiai hatásra, illetve az építészeti és technológiai megoldások olcsóságára.
A negyven diák által tervezett és kivitelezett épület integrált napelem- és napkollektor-rendszerével, illetve azzal, hogy újrahasznosított építőanyagokat és egyszerű technológiai rendszereket használ, képes biztosítani a környezetvédelmi és gazdasági fenntarthatóságot. Mindez, az alacsony költségekkel és a nagy energiahatékonysággal párosulva garantálja az anyagok, valamint a működéshez szükséges energia és víz lehető legtökéletesebb újrahasznosulását.
Az előre gyártott építőelemek tetszőleges áthelyezhetősége szinte teljes szabadságot ad a benne lakónak az egész épület újrastrukturálására, amennyiben megváltoznak igényei vagy életkörülményei.
– Az alkalmazott kutatás és a tanítás különleges kapcsolatát adja egy ilyen, a fenntartható építészet irányába mutató kísérlet – jelentette ki a csoportot vezető Torsten Masseck.